איך עובד חיישן תנועה?

חיישן תנועה הוא למעשה גלאי נפח אותו אנו רגילים לראות לרוב במצלמות אבטחה, באזעקות או בכלל מערכות שונות. למעשה, מדובר על גלאי נפח המאפשר לזהות תנועה במרחב מסוים ולשלוח עדכון למערכת מסוימת שיכולה להפעיל את האזעקה או לבצע פעולות שונות על פי פקודה. חיישן תנועה נראה כמעין כיפה העשויה מחומר פלסטיק המתפקדת כעדשה ובתוכה יש חיישנים אינפרה אדום. בכיפה המדוברת יהיו בין 1-4 חיישנים, כאשר בזולים יהיה מותקן חיישן אחד, אולם ביקרים יותר יהיו מותקנים לפחות ארבעה חיישנים, אחד בכל פינה.

החיישנים המותקנים בכיפה יהיו פאסיביים ויקלטו תנועה מסוימת על ידי מעגל מסוים אשר מותקן במערכת ועל פי תנאי הסביבה. כאשר האיזון מופר, כלומר שהחיישן מזהה תנועה הג'וק המותקן במערכת מפעיל את זרם החשמל ומבצע פעולות. בשל העובדה כי מדובר על חיישנים רגישים לתנועה, הם יוכלו לזהות תנועה של אדם אשר זז ימינה או שמאלה בקלות רבה. את המערכת יש לחבר לתשתית החשמל כדי שהיא תהיה אפקטיבית, כאשר במערכת עצמה יש שלושה פינים, שניים מהם מספקים חשמל ואחד לפלט.

סוגים שונים של חיישני תנועה

הכירו את סוגי חיישני התנועה הקיימים בשוק

יש לא מעט סוגי חיישני תנועה המותקנים במקומות שונים, כגון – חיישני אור, חיישני תנועה לתאורה, חיישנים לרכב, חיישנים המתקנים בסוככים חשמליים, חיישנים למאוורר ועוד מיני רבים. תפקידם של החיישנים לגלות תנועה של עצם ממרחק כל שהוא או לזהות זרמים במנועים או את הטמפרטורה הנמצאת בסביבה. למעשה, כלל האלמנטים מתורגמים באמצעות החיישנים הנמצאים במערכת הקיימת לאותות חשמליים אשר נשלחים דרך החיווט ישירות למערכת הבקרה וכך הן פועלות על פי פקודה. למשל – חיישנים המותקנים בסככים מאפשרים לזהות רוחות או גשמים ובכך והיסגר באופן אוטומטי כאשר יש רוחות וגשמים במטרה שמזג האוויר בחוץ לא יזיק לסוכך. אגב, כך גם לגבי מצלמות אבטחה וגלאים, החיישן מזהה תנועה כאשר הוא מופעל וכך שולח פקודה למערכת להדליק את האזעקה, להתקשר למוקד חירום או לבצע כל פעולה רצוי שהוגדרה מראש במערכת הקיימת כדי לאפשר לבצע שימוש מסוים כאשר החיישנים פועלים.