למה משמש חיישן אור?

חיישנים נמצאים במגוון רב של מערכות חשמל ותפקידם לזהות עצם או תנועה החלל ולשדר אותות מסוימים למערכת על מנת לבצע מגוון פעולות רצויות. חיישן הוא למעשה זה שממיר את הערכים פיזיקליים לתנועה מכנית או לצורך בקרה או העברת מידע למערכות אחרות כגון – העברת אותות למערכת גילוי עשן או למערכת אזעקה בכך לאפשר לאותן מערכת לבצע פעולות כמו – הפעלת האזעקה בחלל או הפעלה של נתזיי המים בעת גילוי שריפה. בעבר רוב החיישנים אשר היו קיימים היו מכניים, אולם כיום הם מתקדמים יותר ומאפשרים המרה לאותות חשמליים או אלקטרוניים במגוון רב של מכשירים ומערכות שונות.

אז היכן נמצאים חיישני האור המדוברים?

חיישנים משמשים במערכות שונות ממגוון רב של תחומים, אולם הנפוצים משמשים כחיישן אור, הם מותקנים במנועים, ברכבים, במכשירים רפואיים שונים, ברובוטים במערכות אזעקה, בגלאי עשן ובמגוון רב של מערכות הקשורות לתעשיות שונות. ההתקדמות בתחום החיישנים היא מסחררת וכיום ניתן למצוא חיישנים אשר מסוגלים לזהות חום וקור, שינויים מכניים, קרינה וקול, עצמים זזים או קבועים כמו בחיישני רוורס, הם יכולים לזהות אור, גשם ורוחות, טמפרטורה מקומית ועוד.

חיישני אור

 

סוגי החיישנים הנפוצים

יש לא מעט סוגי חיישנים וכל אחד מהם מתאים למערכות שונות על פי דרישה וסוג המערכת ותפעולה. החיישנים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות; כאשר ניתן למצוא חיישנים פסיביים שתפקידם לזהות אנרגיה קיימת כמו למשל חיישן טמפרטורה המוכר, ויש את החיישנים  האקטיביים שתפקידם לפלוט אנרגיה ואז קולטים את ההחזר שלה (כגון מכ"ם).

החיישן הפופולרי אותו ניתן למצוא במקומות רבים הוא - חיישן אור המותקן במקומות שונים כמו – בבתים פרטיים, בניינים משרדים, חניונים, חדרי מדרגות, מקלטים, מעליות, קניונים, מרכזים מסחריים, מגדלי ענק, לובי של בניינים, במסעדות ועוד מיני מקומות שונים. חיישן אור נמצא לרוב בתאורת חירום שהיא הכרחית כמעט בכל מקום. בתאורת חירום ניתן למצוא את החיישן האור תת-אדום כגון במקלט של שלט רחוק; מערכים של חיישני אור במצלמה דיגיטלית ובעכבר אופטי. כמו כן ניתן למצוא בתאורה מסוגים שונים המאפשרת זיהוי של תנאים מסוימים.