למה צריך ספק  כוח?

ספק כוח מוכר לנו היטב מתחום החשמל והמערכות השונות. ספק כוח תפקידו לספק את המתח ואת הזרם החשמלי למעגלים אלקטרוניים הנמצאים במערכות שונות ובכך מפעיל מכשירים מגוונים. ספק הכוח יכול לשמש גם כמקור מתח או כמקור זרם, על פי הצורך וסוג המכשיר הדרוש להפעלה, כך שהוא בעל חשיבות רבה במערכות שונות.

ספק כוח מדגם PMC

כמו כן, לרוב ספק הכוח מאופיין על ידי מתח מסוים ולו זרם מרבי המוזרם אליו על פי תכנון מראש אותו הוא מסוגל לספק לאותה מערכת או מכשיר חשמל ללא ירידה במתח. לחלופין, ספק הכוח יכול לספק את ההספק שהוא מסוגל לתת. ההזנה לספקי כוח המורכבים במקומות שונים יכולה להיות ממקורות השונים זה מזה, לדוגמא – הוא יכול להיות מרשת החשמל הביתית, ממצבר, סוללות וכו'.

ספק כוח מדגם DRP

סוגי ספקי כוח נפוצים

ישנם שני סוגי ספקי כוח נפוצים המספקים את ייצוב מתח החשמל והם שונים זה מזה. סוגים אלה מביאים איתם יתרונות וחסרונות והם מותאמים באופן אישי לכל סוג מערכת או מקור חשמל. יש את ספק הכוח הלינארי ויש ספק כוח ממותג.

ספק כוח לינארי – תפקידו לשמור על מתח יציב המשתנה בהתאם לגורמים שונים כמו – בהתאם לעומס המופעל עליו, הטמפרטורה ושינויים באספקת המתח החליפי. עבור יישומי אלקטרוניקה רגישים שימוש בספק כוח לינארי יוכל לספק מתח בערך מדויק ביותר והוא מיוצב כנגד תנודות במתח הכניסה ועומסים השונים הנתונים עליו. כמו כן, המייצב גם מקטין את ההפרעות והרעשים בזרם היציאה המיושר.

ספק כוח ממותג – הוא ספק אלקטרוני המשלב שנאי ממותג ותפקידו להמיר כוח חשמלי בצורה יעילה. למעשה, ספק כוח ממותג מעביר כוח ממקור החשמל, כמו למשל מרשת החשמל, לצרכן לתוך מכשיר חשמלי שיכול להיות מחשב אליו הוא מועבר תוך כדי שינוי המתח והזרם. בשונה מספק כוח לינארי, הטרנזיסטורים אשר שולטים בהעברת הזרם בספק כוח ממותג עוברים באופי תמידי בין המצבים הללו: פתוח לגמרי וסגור לגמרי, תוך מזעור בזבוז האנרגיה, וכלן הם הרבה יותר יעילים במרים מסוימים.