מה זה ספק כוח?

ספקי כוח מאפשרים זרימה של מתח וזרם חשמלי למעגלים אלקטרוניים במטרה להפעילם בצורה רצויה. ספק הכוח למעשה משמש כמקור זרם והוא מאופיין על ידי מתח מסוים המוגדר מראש המאפשר זרימת חשמל ללא ירידה במתח ואת ההספק שהוא מסוגל לתת. ההזנה של ספק הכוח יכולה להיות מרשת חשמל ביתי, מצבר או מסוללות. את ספק הכוח אנו יכולים לראות במערכות שונות ובמכשירים חשמליים כמו – במחשב, במאוורר, בנורות חשמל, מזגנים, תנורים ועוד מיני רבים.

ספק כוח DRP

ספק כוח מורכב ברמה העקרונית משלושה מרכיבים חיוניים לצורך הספקת המתח ותפקוד תקין והם: שנאי, מעגל יישור ומעגל סינון. אז בואו נראה מה תפקיד כל אחד מהם בעת הפעלת הספק:

השנאי – תפקיד השנאי הוא להוריד את מתח הרשת  למתח נמוך יותר בצורה משמעותית, אולם עליו לשמור עליו עדיין בצורה של מתח חילופין (AC).

מעגל היישור – תפקיד מעגל היישור הוא כשמו, פשוט ל"יישר" את האות שהתקבל מהשנאי ולהפוך אותו למתח מיושר.

מעגל הסינון – תפקידו לגרום למתח אשר מתקבל ממעגל היישור היות ישר שהוא  DC.

כמו כן, ישנו מרכיב נוסף בפסק הכוח בעל משמעות רבה שהוא – המייצב, שתפקידו להוציא מתח ישר ויציב בעת היציאה שלו ללא תלת במתח הכניסה וגם לעמוד בשינויים קיצוניים כמו למשל שינוי של טמפרטורה או של מזג האוויר במקום שבו הוא נמצא.

ספק כוח PMC

 

סוגי ספקי כוח נפוצים

כיום ניתן למצוא שני סוגי ספקי כוח שהם הנפוצים ביותר במכשירי החשמל והמערכות השונות בהן מותקן ספק כוח. הסוגים הם: ספק לינארי וספק ממותג. לכל אחד מהם יש יתרונות וחסרונות והוא מתאים לסוגים שונים, אולם הספק הנפוץ יותר הוא הממותג, כיוון שהוא ספק כוח אלקטרוני אשר משלב שנאי ממותג  המאפשר להמיר את כוח החשמל בצורה יעילה יותר מאפשר הספק הלינארי. כמו כן, ספק לינארי הינו משמש לצורך שמירה על מתח יציב ולכן הוא יתאים לשימושים שונים.בכל מקרה, חשוב להבין כי קיימים סוגים שונים של מתחDC  הנמצאים בשימוש, חלקם משמשים כמקור זרם, במעגלים אנלוגיים, כמקור הזנה ראשי ועוד.